 |
• Полезна информация
 |
|
 |
|
 |
Да притежаваш кожени мебели днес е все още скъпо удоволствие, но в никакъв случай не е лукс. Но да ползваш кожени мебели в ежедневието със сигурност създава усещане за луксозен живот. Така че, ако сте се сдобили с нови кожени мебели или планирате да си купите такива, съвсем естествено е да се вълнувате от тяхната поддръжка. Нали искате те да изглеждат толкова красиви, колкото в деня на покупката им и след 10 години?
Тогава тази статия е точно за вас!
На първо място дълготрайността на кожените мебели зависи от сръчността на производителя и технологиите, които използва. Ето защо си струва да помислите за първоначалната инвестиция. Повечето големи производители на кожени мебели предлагат изключително качествени изделия, но те не са от най-евтините на пазара. Ниската цена, която ви подлъгва първоначално, може да ви излезе солено в последствие. Така че съветът е един:
Заложете на производител, който има дългогодишен опит в това производство и реноме на пазара на кожени мебели. А по-специално за естествена кожа за тапицерия на мека мебел - заложете на ВЕСТЕД ЛЕДЪРС. |
Коженият салон в автомобила ви може да ви подлъже относно качеството и поддръжката на кожената спалня или диван у дома ви. Повечето хора приемат, че естествената кожа навсякъде е еднаква. Поради това смятат, че препаратите за почистване на кожените седалки в колата или на седлото на коня вършат работа и при поддръжката на мебели. За съжаление, не е така. Повечето почистващи препарати за седла, например, са на мазна основа и това ще се отрази зле на канапето ви: употребата на подобни препарати води до напукване на кожата и прокъсване по линия на шевовете. Багрилата на кожените мебели също могат да бъдат повлияни и да се променят в резултат на неподходящото третиране.
Поддържането на кожените мебели всъщност никак не е трудно и не се различава особено от грижата за мебелите с традиционна текстилна дамаска. Погрижете се кожата да е чиста (в буквален смисъл – не разхвърляйте вещите си върху нея), осигурете редовно почистване с прахосмукачка и само веднъж на всеки три месеца използвайте специален препарат – протектор за кожени мебели. Ако искате, можете да използвате и влажен парцал, но забравете за традиционните почистващи препарати, прах за пране и сапуни. Ако се появи петно от разливане на течности или храни – не се паникьосвайте. Има много начини да преодолеете проблема. Ако петното е от течност – не се бавете, а попийте разлятата субстанция със суха кърпа (постъпвайте както когато разлеете течност върху килима). Оставете кожата да изсъхне. Ако петното е видимо след изсъхване, чак тогава приложете препарат за премахване на петна върху кожени мебели. |
 |
|
 |
|
 |
Ако по невнимание разлеете някаква течност върху кожената мебел (чай, кафе, сок), веднага подсушете със суха кърпа. След това е задължително минете петното с мокра кърпа със сапун. Кожата трябва да изсъхне напълно.
Ако разлеете течност, която съдържа мазнини, в никакъв случай не мокрете петното. Ползвайте само суха кърпа. Мебелите с кожена тапицерия - фотьойли и канапета, не поставяйте никога в близост до печки или отоплителни радиатори, както и на слънце, например в близост до прозореца. Ако това изискване не се спазва, много бързо кожата става чуплива.
Препаратите за почистване на петна, на обувки, паркетинът, терпентинът и бензинът не са подходящи за почистване на кожена мебел.
Кожена тапицерия от гладка кожа (напа) се почиства два до три пъти годишно с влажна кърпа, натопена в хладка вода. Така естественият материал получава нужната влага и едновременно с това се отстранява прахта от порите на кожата. Гланцът и мекотата на кожата се запазват, ако веднъж годишно я подхранвате. За целта се предлагат различни фабрични препарати, които може да намерите в мебелните магазини или в магазините за кожени изделия.
Мебелите с негладка повърхност на кожата (велур или набук) не бива да се третират с вода. Два до три пъти годишно изчетквайте мебелите с четка с месингови влакна. Петна от кафе, чай, цитронада и др. по мебелите се попиват веднага с мека кърпа и се почистват с хладък солен разтвор. Допълнително мебелите се почистват с гъба и чиста вода. Петната от алкохол и кока-кола се попиват веднага с добре попиваща кърпа. Попилата в кожата течност се измива с вода и петната по мебелите се почистват с влажна кърпа. |
|
|